Kuivien silmien kyynelnesteen haihtuminen ja kohonnut osmolaarisuus vaurioittavat silmän pintaa. Vauriot aiheuttavat epämukavia silmien tuntemuksia ja näön sumenemista.
Puro™ Vire sisältää tehoaineena hyaluronaania, joka sitoo vettä kyynelkalvossa, palauttaa osmolaarisuuden turvalliselle tasolle ja tukee silmänpinnan vaurioiden ja punoituksen
paranemista. Hyaluronaanin kostuttavat, suojaavat ja voitelevat ominaisuudet helpottavat erilaisten ympäristötekijöiden, kuten kuivan ilman, tuulen, tupakansavun, ilmansaasteiden ja voimakkaan valon sekä silmäleikkauksen, allergioiden tai piilolinssien käytön aiheuttamia kuivasilmäisyyden oireita. Puro™ Vire -kostutustipan yksinkertainen, mutta tehokas koostumus lievittää myös mobiililaitteiden käytöstä, näyttöpäätetyöskentelystä, lukemisesta tai autolla ajamisesta johtuvaa silmien rasittumista.
ANNOSTELU:
1–2 tippaa silmään 2–3 kertaa päivässä tai tarpeen mukaan.
Vaihtoehtoisesti 1 tippa piilolinssille ennen sen asettamista
silmään.
10 ml
(pullosta tulee n. 250 tippaa)
KOOSTUMUS:
0,2 % hyaluronaani, natriumkloridi, dinatriumvetyfosfaatti,
natriumdivetyfosfaatti, puhdistettu vesi. Steriili, isotoninen
ja vähäfosfaattinen puskuriliuos. Ei sisällä säilöntäaineita tai
eläinperäisiä ainesosia.
0.2% Hyaluronihappo (hyaluronaani)
Huoneenlämpö (+15C - +25C)